پیشرفت روند اجرایی طرح‌۵۵۰ هزار هکتاری در قالب پروژه خود اصلاحی نخیلات حوزه آبادان و خرمشهر

[ad_1]

به گزارش آراس:

در جلسه رسیدگی و بررسی به برنامه های اجرایی پروژه خود اجرایی در طرح ۵۵۰هزار هکتاری حوزه آبادان خرمشهر که با حضور  معاون وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد،  میزان تقاضا های خود اجرایی از سوی کشاورزان طبق برنامه تا امروز ۱۸۹۲هکتار تقاضانامه بود که از آن میان ۱۹۷۷هکتار تقاضا دریافت شده است، اعلام شد. کنترل هایی در این بحث صورت گرفته که ۱۵۶۰هکتار ارجاع به ‌مشاور شده است.

از ۵۴۳ هکتار که کشاورز ادعای اتمام کار کرده است ۴۱۵ هکتار آن ها تایید شده است. این فعالیت های شامل مراحل زیربنایی کشت نخیلات است.

علاقه بند در ادامه ارائه این آمار در طرح خود اجرایی نخیلات حوزه آبادان و خرمشهر گفت: توافق خود اجرایی که اواخر اسفند ابلاغ شد، آمار ۲هزار هکتار متقاضی و‌اکثر این تقاضاها در چند ماه اخیر صورت گرفته است که بعد از فروردین ماه بوده است. خود اجرایی در نخیلات اگر طبق برنامه ریزی انجام‌شده پیش برود به هدف تعیین شده خواهیم ‌رسید. باپشتوانه محکمتری در حال مذاکره با مردم جهت پیشرفت در این پروژه هستیم.

وی تصریح کرد: در مدیریت توزیع آب مشکلاتی وجود دارد که با برنامه ریزی های صورت گرفته در حال رفع این مشکل هستیم.

پروژه خود اجرایی در بهمن ماه سال ۹۵ مصوب و عملیاتی شد. میزان نخیلاتی که در این سطوح ‌در حال کار هستند، حدود ۴ هزار هکتار و سطوحی که در ۲۵ درصدی این طرح قرار دارند ۲هزار هکتار نخلستان های آباد و‌در حال ثمر دهی هستند که نیاز به بهسازی باغات دارند.

هم اکنون این اراضی در حال اصلاح و انجام طرح خود اجرایی است که شاهد افزایش تولید آن ها هستیم.

خود اجرایی زمانی ۷۰روزه از زمان نی بری تا پایان برای آن در نظر گرفته شده است. در این فاصله زمانی فصل عملیات داشت‌و برداشت نخیلات است که وارد مراحل رطب شدن محصول نخیلات شده ایم. 

بخشی دیگر از نخلستان ها  شرایط مناسبی ندارند که در حال برنانه ریزی جهت الحاق به طرح خود اجرایی هستند و به ۴ هزار هکتار آباد برسند. بهره برداران حاضر به پای کار بودن اعلام آمادگی کرده اند اما هنوز تکلیفی برای آن ها مشخص نشده است.

این طرح‌ و ‌پروژه در صورتی قابل بهره برداری است که شبکه توزیع آب وجود داشته باشد، حدود۳۰۰هکتار اکنون با دخالت موسسه در خصوص طرح خود اجرایی کار شده است، در تی دی ها و کااو ها شبکه آبیاری در حال تکمیل است. طبق آزمون و‌خطاهای صورت گرفته (کا کیو) یک تا سه و‌ چهار تا شش از بابت شوری و نفوذ پذیری بسیار شرایط بسیار متفاوتی دارند.

جهت رفع شوری زمین ها در (کاکیو) چهار و پنج سیاست آبشویی و کشت شلتوک را در نظر گرفته شده است. در (کاکیو) ها اصلاح شبکه های آبیاری و‌توزیع آب بین اراضی در حال انجام است.

قول هایی که از جانب مدیران اجرایی این طرح به مردم داده شده است از باب نتیجه ی توسعه ای حاصل شدن پس از هزینه هایی است که در زمین های زراعی خود صرف کرده اند. ما تاکنون هیچ‌هزینه ای به کشاورزان در راستای کمک هزینه فعالیت های کشاورزی خود در این طرح پرداخت نشده است.

چنگلوایی مدیرکل جهاد‌کشاورزی استان خوزستان خاطر نشان کرد: ۷۰۰هکتار بصورت پراکنده اصلاح نخیلات صورت گرفته است که ۴۴۱هکتاری از فعالیت ها تایید شده است و در این میزان ۴۱هکتار نیاز به کشت دارد. یکی از علت های عدم‌کشت در برخی از این اراضی  شدت شوری بالا بود که اکنون با اصلاح‌سیستم‌های آبیاری، این مسکل در حال برطرف شدن است. 

وی تصریح کرد: مشکل مالی کشاورزان دیگر مشکل عدم کشت در سایر اراضی است، قرار بود یک‌و‌نیم‌میلیارد تومان به معاونت باغبانی جهت خرید پاجوش برای کمک به هزینه های کشاورزان اعطا شود که تا کنون صورت نگرفته است.

چنگلوایی ادامه داد: در برخی بخش های شبکه های آبیاری آب و‌برق ورود نکرده که صفر تا صد آن به عهده موسسه جهاد نصر قرار گرفت و آن را اجرایی کرد، این در حالی که آب و‌ برق در سایر بخش ها در حال فعالیت است. 

شمایلی مدیرعامل موسسه جهاد نصر از لزوم همگرایی و همکاری مضاعف جهت به نتیجه رسیدن هرچه بهتر این پروژه خبر داد و افزود: آبادان و‌خرمشهر در طرح ۵۵۰هزار هکتاری از مسائل فنی تا مردمی ، شرایط ویژه ای را دارد. نیاز است تا وزارتخانه و‌دیگر مسئولان دست به دست هم دهند تا این شرایط ویژه به خوبی مورد توجه قرار گیرد.

وی اظهار داشت: از قبل جنگ تا کنون در رابطه با این طرح دوبار هزینه شده در  اما جوابی حاصل نشده است، حال که بعد از مدت ها در مسیر کسب نتیجه مثبت از طرح‌۵۵۰هزار هکتاری هستیم نیاز است تا این راه باهمت بیستری طی شود. ‌لذا امیدواریم در بحث هزینه های خرید پاجوش کمک مالی انجام شود. 

خبرنگار: مریم کروشاوی

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *